Asta (1298)

La Collezione Bucciarelli: libri antichi ed incunaboli

247

Ambrosio Catarino Politi

 Tre opere riunite in 1 vol. In-4° (200x15 mm).
1. Fratris Ambrosij Chatharini ord. pred. Excusatio disputationis contra Martinum ad vniuersas ecclesias., Florentiae: per haeredes Philippi Iuntae, Anno Domine 1521. Die ultimo Aprilis (i.e. al colophon). 105, [1] c. Segnatura: a-m8 n10.
2. Disceptationvm reueren. patris fratris Ambrosii Catharini Episcopi Minoriensis. ... De certitudine inhaerentis gratiae. De praedestinatione Dei. De natura peccati originalis. De potentia liberi arb. in statu naturae lapsae. De desertione ac induratione Dei. Liber, Romae: apud Vincentium Valgrisium, 1551. 72 c. Segnatura: A-S4.
3. Summa doctrinae de praedestinatione, reuerendi P.D. Ambrosii Catharini Episcopi Minoriensis, ... Adiicitur et lucubratio De veritate enunciationum. Summa item doctrinae eiusdem autoris de peccato originali. Adiicitur & Dialogus de iustificatione, Romae: apud Vincentium Valgrisium, 1550. 76 c. Segnatura: A-T6.
Iniziali xilografiche figurate. Legatura coeva in piena pergamena con titolo calligrafico al dorso, staccata al morso anteriore, allentata, con macchie e mende. Fioriture, gore d'acqua, piccole gallerie di tarlo

mar 6 DICEMBRE - mer 14 DICEMBRE 2022